Çocuk sahibi olmak istemenize karşın erkek veya kadın kaynaklı kısırlık bunu engelleyebilir ve mutlu sona ulaşmak size hayal gibi görünebilir. Hayalinizi gerçeğe dönüşmesi için  ihtiyacınız olan tek şey belki de tüp bebek!

Tüp bebek "yada tıp dili kullanımı ile "ıvf (ın vitro fertilizasyon), döllenmeyi sağlayan spermle yumurtanın laboratuar ortamında birleştirilmesi ve döllenmiş embriyonun daha sonra kadının rahmine yerleştirilmesidir. Gebelik süreci ve doğum spontan gebelikten farklı değildir. Bu işlemin başarılı olabilmesi için çok titiz bir kontrol ve gelişmiş laboratuar teknolojisi kullanılır. tüp bebek yöntemi nedeni belirli kısırlıklarda olduğu gibi, sebebi belirlenemeyen durumlarda da geçerli bir tedavidir. Kadının daha fazla yumurta üretmesi için uyaran ilaçlardan kullanarak birden çok embriyo ile hamilelik şansı çoğalır.

Türkiye'de de, tüm dünyada olduğu gibi, evli çiftlerin yaklaşık %10-12'sinin karşı karşıya kaldığı kısırlık problemi, %40 sadece erkekten, %40 sadece kadından, %10-15 her ikisinden kaynaklanan nedene bağlanmaktadır. bazı olgularda ise bir tanıya varmak olabildiğince güç olmakta ve "açıklanamayan kısırlık" adı altında toplanmaktadır.

 

TÜP BEBEK TEDAVİSİ NEDİR, NASIL UYGULANIR?

 

MİKROENJEKSİYON ( ICSI) / TÜP BEBEK (IVF)

Toplanan yumurtalar ve eşinizden alınan sperm laboratuvarda özel koşullar altında çok gelişmiş bir mikroskop yardımıyla incelenir ve işlemlerden geçirilir. Mikroenjeksiyon kararı verilmişse yumurtanın dış zarını kaplayan doku soyulur ve tek bir sperm hücresi yumurtanın sitoplazması içine özel bir mikroskop ve mikromanipülatör denilen aletler yardımı ile enjekte edilir.

Eğer sadece tüp bebek (IVF) yapılacaksa yumurtaların dış zarındaki doku soyulmadan belli konsantrasyonda sperm ile aynı tüpte inkübatöre yerleştirilerek kendi kendine döllenmeye bırakılır.

 

EMBRİYOLARINIZIN LABORATUVAR  YOLCULUĞU

Mikroenjeksiyon/IVF uygulamasının ertesi günü döllenme oranına bakılır. Embriyo gelişiminin  ilk aşaması olan döllenme nadiren gerçekleşmeyebilir. Bu açıdan risk taşıyan çiftler, sperm veya yumurta kalitesinin kötü olduğu veya sayıca çok az olduğu nadir durumlardır. Özellikle mikroenjeksiyon uygulaması sonrası döllenme oranları geçtiğimiz 10 yılda hızla artmış ve %80 ler seviyesine yükselmiştir. Ne yazık ki ,toplanan tüm yumurtalar her zaman döllenmez ve döllense bile her embriyo 2-4 hücreye her zaman bölünmez.

Birinci gün döllenmiş olan embriyolar 2. ve 3. Gün gelişmeye devam ederek önce 2 hücre takiben 4 hücre ve 8 hücre aşamasına doğru gelişmeye devam etmelidir. Size embriyolarınızın gelişimi doktorunuz veya embriyologlar tarafından bildirilecektir.

 

ASSİSTED HATCHİNG (AHA)

Embriyoların rahime tutunma oranlarını artırmak için geliştirilmiş bir tekniktir. Bu teknikte, embriyonun etrafını saran kılıfa (zona pellucida) lazerle, asitle veya mekanik yöntemlerle delik açılır.  Bu işlem dondurularak saklanmış embriyoların transferi öncesinde de kullanılabilir.

 

EMBRİYO TRANSFERİ 

Embriyo transferi genellikle yumurta toplanmasından 3 gün sonra yapılır. Ancak sizin için daha uygun olacağı düşünülüyorsa 2.-5. günlerde de yapılabilir. Transfer zamanı, IVF ekibi tarafından size tam olarak bildirilecektir. Transfer için sağlıklı ve normal görünen embriyolar seçilir. Hastanın yaşına ve deneme sayısına göre 1-2 embriyo transfer edilir. Embriyo transferi ultrason eşliğinde yapılacağından idrara hafif sıkışık olmanız gerekir. Bu işlem oldukça kolay olup anestezi gerektirmez ve rutin bir jinekolojik bir muayenede yapılanlara ve aşılamaya benzer. Çok nadiren, işlem sonrasında adet benzeri kramplar hissedilebilir.

 

BLASTOKİST TRANSFERİ

Bazı durumlarda transfer için blastokist aşamasına kadar beklenebilir. Embriyoların kalitesine, sayısına ve neden tüp bebek yapıldığına göre bu karar embriyoloğunuz ve doktorunuz ile birlikte verilecektir.

Blastokist transferine gidilmesinin amacı daha kaliteli embriyoları seçerek gebelik şansını arttırırken çoğul gebelik riskini azaltabilmektir.

 

Ülkemizde de, çocuk sahibi olmak isteyen fakat bu mutluluğa ulaşamayan çiftlerin sorunlarının çözümünde üremeye yardımcı merkezler en yeni teknoloji ile hastalara hizmet vermektedir. 
Diğer Makaleleri
E-Posta üyeliği
Copyright ©2013
Web Tasarım_medyatör
HÜMA KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM HASTANESİ

Adres : Tacettin Veli Mah. Seyyid Burhanettin Bulvarı No:58 Melikgazi/KAYSERİ
Telefon : 0352 222 61 61 pbx Faks : 0352 222 22 52